Garść informacji technicznych – instalacja czyli kręgosłup saun
Wytworzenie odpowiedniej atmosfery w saunie wymaga zastosowania urządzeń nadających powietrzu odpowiednich parametrów. Wysoka temperatura powietrza zostaje zapewniona dzięki piecu wypełnionemu kamieniami rozgrzanymi do wysokich wartości temperatur. Wskaźniki ogrzania kabiny i czasu pracy można zaprogramować dzięki regulatorowi elektronicznemu. W jaki sposób można zapewnić odpowiednie nawilżenie powietrza w saunie?
Dzieje się tak dzięki generatorom pary, które mogą stanowić dodatkowe urządzenie wyposażenia instalacji sauny lub stanowić część pieca grzewczego. Stosuje się je w tzw. saunach parowych, inaczej nazywanych tradycyjnymi łaźniami parowymi. Zwykle jako odrębne jednostki są sytuowane poza pomieszczeniem sauny i wymagają podłączenia do instalacji zimnej wody. W generatorze woda zostaje doprowadzona do wrzenia, następnie para przez nieduży miedziany kanał doprowadzona zostaje głowicy umieszczonej w saunie nad piecem grzewczym. Długość rurki doprowadzającej parę do pomieszczenia nie powinna przekraczać 15 m. Generator pary jest zaprogramowany w taki sposób, aby napełnianie zbiornika, oczyszczanie i opróżnianie odbywało się w sposób automatyczny i nie wymagało ingerencji użytkownika.
Aromatyczne powietrze w saunie
Bardzo atrakcyjną opcją jest wybór generatora pary z funkcją wzbogacenia o olejki aromatyczne. Dzięki nim nawilżone powietrze może nabrać sensualnego zapachu: świerkowego lasu, eukaliptusowego, cedrowego lub zapachów dzieciństwa. Spektrum aromatów dostarczanych przez producentów jest obecnie bardzo szeroki.
Korzyści wynikające z instalacji generatora pary
Dzięki wzbogaceniu wyposażenia sauny o generator pary można regulować poziom wilgotności powietrza w saunie w sposób automatyczny, bez polewania rozgrzanych kamieni wodą. Moc pieca grzewczego może zostać znacznie zmniejszona, ponieważ nawilżone gorące powietrze powoduje podniesienie odczuwanej temperatury powietrza nawet o kilkadziesiąt stopni Celsjusza. Seans w saunie parowej może być dłuższy niż w przypadku sauny suchej, ponieważ organizm o wiele lepiej dostosowuje się do warunków niższej temperatury przy wysokiej wilgotności sięgającej 100%.
Warto rozważyć wyposażenie sauny o parownik w przypadku przeciwwskazań zdrowotnych do zażywania kąpieli w saunie suchej, takich jak niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego, choroby serca, czy niewydolność krążenia. Ze względu na niższą temperaturę panującą w saunie parowej jej użytkowanie jest bezpieczniejsze dla zdrowia. Należy pamiętać, aby w przypadku przewlekłych chorób konsultować seanse w saunie z lekarzem.